Wąskie kuchnie – jak powiększyć optycznie wnętrze?

kuchnia na zamówienie warszawa

Chociaż przyzwyczailiśmy się do życia na małych przestrzeniach, zdecydowanie wolimy jak mamy jej więcej. Z tego powodu architekci znają całą masę sztuczek, dzięki którym małe pomieszczenia optycznie wydają się większe i bardziej przestronne, stwarzając tym samym komfort dla mieszkańców i użytkowników domostwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni, gdzie chyba znajduje się najwięcej sprzętu i różności w domu. Z tego powodu niezmiernie łatwo jest kuchnię zagracić, szczególnie jeżeli jej rozmiary są niewielkie. Mądre, świadome i indywidualne podejście do urządzenia kuchni na pewno zaowocuje komfortem użytkowania i ładnym wyglądem bez względu na jej metraż oraz kształt.

Triki architektów, żeby optycznie powiększyć kuchnię.

Mała kuchnia również może być przestronna, wystarczy zadbać o kilka szczegółów i jej ergonomię. Warto trzymać się zasady, że proste, estetyczne formy dają wrażenie przestronności. Poza tym jeżeli większość sprzętów jest schowana nie zabiera dodatkowego miejsca na zewnątrz i nie przytłacza swoja wizualną obecnością. Warto zwracać uwagę na detale. Na przykład okap, jeżeli jest schowany i wysuwany tylko na czas przygotowywania posiłków daje nam dodatkową przestrzeń. Ważna jest również kolorystyka i to zarówno ścian, jak i szafek, blatów. Sprawdzają się tutaj kolory jasne, ciepłe. Jedna z zasad mówi, że ciemny przybliża, jasny oddala. Na pewno jest to godne zapamiętania, szczególnie jeśli stoi przed nami wybór koloru ścian w małej kuchni. Warto pamiętać, żeby ze sobą współgrały dając poczucie spójności. Jest możliwe, żeby ściany wizualnie poszerzyć, ponieść sufit i dodać przestrzeni. Na pewno pomoże w tym biel, kremy, beże. Miłośnicy chłodnych odcieni mogą wykorzystać jasne błękity, jasnozielone odcienie. W wąskiej kuchni warto pomalować dłuższą ścianę na chłodny kolor, a krótszą pokryć ciepłą barwą. Da to złudzenie oddalenia bliższej i przybliżenia dalszej ściany. Kolejny wybieg warty wykorzystania to rozbudowa szafek kuchennych w pionie, dzięki czemu mamy więcej przydatnych schowków, a w niższych partiach więcej miejsca na najbardziej potrzebne rzeczy. Wąskie kuchnie zwykle nie mają stołu, dlatego nie możemy zapominać o blacie roboczym, na którym będziemy przygotowywać posiłki. Kolejną wartą wykorzystania sztuczką są płytki. Odpowiedni ich dobór da na pewno pożądane efekty. Na małych przestrzeniach wykorzystajmy raczej gładkie, jednolite, bez fug, albo z niewielkimi fugami pomiędzy i zdecydowanie duże płytki. Efektem można się naprawdę zaskoczyć. Kolejną rzeczą, o której nie można zapomnieć jest oświetlenie. Im mniejsza kuchnia, tym lepiej powinna być doświetlona. Jasne światło pomoże w utrzymaniu wrażenia przestronności nawet po zmroku. Nowoczesnym rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się przy projektowaniu kuchni jest wykorzystanie luster. Odpowiednie ich wykorzystanie może powiększyć nawet najmniejsze pomieszczenie. Bardzo modne stało się  umieszczenie lustra pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami.

Podsumowanie.

Jak widać nie ma się co przerażać posiadaniem małej kuchni. W obecnych czasach jest mnóstwo rozwiązań, które pozwalają na ergonomiczne i komfortowe urządzenie takich pomieszczeń. Poza tym coraz popularniejsze stają się otwarte kuchnie, co pozwala uzyskać swobodę w przemieszczaniu się po mieszkaniu. Od nas zależy jakie rozwiązania wykorzystamy do stworzenia kuchni, która będzie wygodna i da nam wiele radości w czasie użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *