Kwiaty wieloletnie na działkę.

Tworzenie i pielęgnowanie własnego ogrodu dla wielu zapalonych ogrodników to niesamowita przyjemność, której poświęcają dużo uwagi. Satysfakcja z kreowania czegoś pięknego jest ogromna i na pewno motywuje do poszukiwania coraz to nowych roślin, albo takich, które będą z nami przez wiele lat i będziemy mogli obserwować, jak z roku na rok się rozwijają i rozrastają. Wśród nich znajdują się gatunki, których żywotność jest nawet dwudziestoletnia. Warto się zastanowić jakie rośliny wybrać, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej.

Przykłady kwiatów, które są długowieczne.

Niektóre gatunki kwiatów nie bez przyczyny stały się stałymi bywalcami w ogrodach. Posiadają wiele zalet, które już niejednego ogrodnika przekonały i niejednego na pewno zachęca do tego, żeby na stałe, a już na pewno na dłużej zagościły  w ogrodzie. Na uwagę na pewno zasługuje piwonie, które potrafią przeżyć około sześćdziesiąt lat. W Polsce najczęściej spotykamy piwonię chińską, która ma piękne białe lub różowe kwiaty. Kwitnienie przypada na koniec maja i czerwiec. Żeby zapewnić dobre warunki piwoniom warto posadzić je na żyznej glebie i w miejscu dobrze nasłonecznionym. Źle znoszą przesadzanie i głębokie wkopywanie w glebę. Jeśli kwitną słabo, należy się zastanowić, czy właśnie zbyt głębokie posadzeni nie jest przyczyną. Potrafią się nam odwdzięczyć pięknymi bujnymi kwiatami. Jeśli mamy jeszcze miejsce w ogrodzie warto zasadzić tam liliowce. Należą one do kwiatów, które są wręcz niezniszczalne. Dobrze znoszą suszę, mogą funkcjonować na słońcu i w cieniu, nie wymagają żyznej gleby. Warte zauważenia jest, że jeden kwiat kwitnie tylko jeden dzień, ale ciągle pojawiają się nowe. Dla dobrego kwitnienia warto co kilka lat dzielić ich kępy. Inne kwiaty, które na pewno świetnie sprawdzą się w naszym ogrodzie to irysy syberyjskie. Znajdziemy je w różnej kolorystyce, a kwitną późną wiosną i wczesnym latem. Najchętniej rosną w miejscach podmokłych, więc jeżeli posiadamy jakieś oczko wodne, to warto się zastanowić nad posadzeniem tam właśnie irysów. Godny zauważenia jest również fiołek rogaty. To niewielka roślina, bo ma jakieś 15 cm, ale za to jego piękne kwiaty przyciągają wzrok. Kwitnie od maja do września non stop. Lubi słoneczne miejsca i żyzną, wilgotną ziemię. Poza tym, żeby zachować piękny wygląd można skracać jego liście. Jeśli do dopełnienia wyglądy naszego ogrodu potrzebujemy kwiatów, które kwitną na żółto warto zwrócić uwagę na żeleźniaka. Poza tym, że jego kwiaty kwitną na żółto, to jeszcze doskonale komponują się z zielonymi, poukładanymi w rozety liśćmi. Roślina ta najlepiej czuje się w słońcu , potrafi dostosować się do okresów suszy i nie jest wymagająca jeśli chodzi o podłoże. Na pewno będzie stanowić piękne uzupełnienie naszego ogrodu.  Nie może również zabraknąć rozchodnika. Do rozchodników należy wiele gatunków, głównie są małe i pasują do tworzenia skalniaków. Długowieczny jest na pewno rozchodnik okazały, który uwielbia słoneczne miejsca i nie potrzebuje częstego podlewania. Kwitnie zwykle pod koniec lata i jesienią. Prezentuje się pięknie dzięki odcieniom purpury i różu. Przy tworzeniu ogrodu z długowiecznych bylin warto zadbać o ich różnorodność i różne okresy kwitnienia. Jeżeli odpowiednio dobierzemy rośliny nasz ogród przez cały sezon będzie upiększony pięknymi kwitnącymi roślinami już od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

Podsumowanie.

Pewnie nikt nie zaprzeczy, że rośliny wieloletnie są niezmiernie praktyczne, ponieważ cieszą nas swoim wyglądem przez wiele lat, a całe mnóstwo z nich nie wymaga dużych nakładów pracy w utrzymaniu. Najwięcej pracy na pewno jest wiosną, gdzie wszystko wymaga uporządkowania, a czasami dosadzamy nowe rośliny. W czasie pielęgnacji warto pamiętać o nawożeniu i wymaganiach co do podłoża jakie mają poszczególne rośliny. Im więcej uwagi poświęcimy naszej działce lub ogrodowi, tym bardziej nam się odwdzięczy i będzie zachwycał swoim pięknem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *